Ενημέρωση για υπηρεσίες από την Ψυχολόγο και Κοινωνική Λειτουργό

Σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας θα υποστηρίζεται κάθε Δευτέρα και Πέμπτη στις ώρες 08:15 π.μ. έως 13:30 μ.μ. καθ’ όλη τη σχολική χρονιά 2022-2023 από την Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης, ΕΔΥ, η οποία αποτελεί Πρωτοβάθμιο Όργανο του Υπουργείου Παιδείας, για την Διεπιστημονική Υποστήριξη των αναγκών σε κάθε σχολική μονάδα Γενικής Εκπαίδευσης.

Πρόκειται για ένα καινοτόμο θεσμό του εκπαιδευτικού συστήματος που δίνει έμφαση στην ψυχοκοινωνική και εκπαιδευτική ενίσχυση των μαθητών.

Η ΕΔΥ αποτελείται από τη Διευθύντρια, Τσέντζου Βασιλική, τους εκπαιδευτικούς Ειδικής Αγωγής της σχολικής μονάδας, Σιδέρη Θεόδωρο, Σπηλιοπούλου Ελένη, Κοντολέων Ανθή, την Ψυχολόγο Θανασά Τριάδα-Εμμανουέλα και την κοινωνική λειτουργό, που αναμένεται να τοποθετηθεί στο σχολείο μας.

Τα μέλη της ΕΔΥ δραστηριοποιούνται υπό το πρίσμα της συνεργατικής και διεπιστημονικής προσέγγισης (συμβουλευτική και ψυχολογική υποστήριξη, αξιολόγηση, πρόγραμμα διαφοροποιημένης διδασκαλίας, εκπαιδευτική παρέμβαση και συνεργασία με υπηρεσίες) με στόχο την ενίσχυση του σχολικού πλαισίου.

Για οποιοδήποτε ζήτημα ενημερωθεί η ΕΔΥ σχετικά με τους μαθητές του σχολείου ισχύει το απόρρητο, που διασφαλίζεται από τις διατάξεις των προσωπικών δεδομένων.

Η συγκεκριμένη υποστήριξη παρέχεται στο σχολείο μας δωρεάν με στόχο την ενδυνάμωση των μαθητών από τη ΕΔΥ σε μαθησιακό, συναισθηματικό και κοινωνικό επίπεδο.

Προκειμένου τα μέλη της ΕΔΥ να προσφέρουν τις εξατομικευμένες υπηρεσίες τους στους μαθητές είναι απαραίτητη η σύμφωνη γνώμη των γονέων/ κηδεμόνων τους. Για αυτό τον λόγο ζητείται από τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών να υπογράψουν την Υπεύθυνη Δήλωση ότι αποδέχονται την συνεργασία με την ΕΔΥ. Επίσης, οι ίδιοι οι γονείς/κηδεμόνες μπορούν να απευθύνουν αιτήματα συνεργασίας προς την ΕΔΥ, εφόσον επιθυμούν να λάβουν τις υπηρεσίες που προσφέρει η ΕΔΥ, όπως τη συμβουλευτική γονέων.

Η αν. Διευθύντρια

Τσέντζου Βασιλική