Το Έξυπνο Σχολείο!!! (smarts

PIC number : 908333512

Πρόγραμμα: Erasmus+

Δράση: Κινητικότητα εκπαιδευόμενων και προσωπικού

Το σχέδιο  Erasmus+ KA1 του 1ου Γυμνασίου Αγ. Ι. Ρέντη  «Έξυπνο Σχολείο με έξυπνα κινητά και φορητές συσκευές: η Ανεστραμμένη Τάξη στο τσεπάκι μου!» αφορά σε βραχυπρόθεσμη και μακροπρόθεσμη εφαρμογή των αρχών και των μεθοδολογιών Mobile Learning σε συνδυασμό με την παιδαγωγική και διδακτική αντίληψη της Ανεστραμμένης Τάξης [Flipped Classroom]. Η Παιδαγωγική Ομάδα Δράσης του σχολείου εισηγήθηκε, δόμησε και υλοποίησε το Εγκεκριμένο  Σχέδιο Erasmus+ (1-7-2018 έως 30-6-2019) και, συγχρόνως, προετοίμασε το πλαίσιο και τις αφετηριακές μεθοδολογικές  προσεγγίσεις, για τη μακροπρόθεσμη δυναμική της στοχοθεσίας του στην κατεύθυνση α. της Ολιστικής Αναβάθμισης της Ποιότητας της Σχολικής Μονάδας και β. της Διεθνοποίησης του ορίζοντα και των δράσεων.

Συγκεκριμένα: πραγματοποιήθηκαν δύο παραπληρωματικές, ως προς τη στοχοθεσία και το περιεχόμενο, ροές εξαήμερης επιμόρφωσης στο Δουβλίνο (15-20/10/2018)  και στη Φλωρεντία (1-6/4/2019). Η πρώτη επιμόρφωση με τίτλο «There’s an App for that!» αφορούσε στη διδακτική αξιοποίηση των φορητών συσκευών  (smartphone, tablet) με τη χρήση ποικίλων και διαφορετικών,  ως προς την παιδαγωγική και διδακτική πρακτική και φιλοσοφία, εφαρμογών (Apps). Η δεύτερη επιμόρφωση, με τίτλο «Flipped Classroom», αφορούσε στη θεωρητική κατάρτιση και πρακτική εξάσκηση των επιμορφούμενων εκπαιδευτικών, ώστε να αξιοποιήσουν τα εργαλεία της πρώτης επιμόρφωσης στο πλαίσιο και τη φιλοσοφία της Ανεστραμμένης Τάξης.

Περισσότερα μπορείτε να δείτε εδώ.