1o Γυμνάσιο Αγ. Ι. Ρέντη " Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης"

Διεύθυνση: Ν. Μανδηλαρά 14 & Φλέμινγκ, Αγ. Ι. Ρέντη, ΤΚ 18233

Τηλ. Επικοινωνίας: 210- 4822814, 210-4836206 & FAX 2104836206

ΩΡΑΡΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
ΩΡΕΣ    ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ     ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑΤΟΣ
 1η   8.15-9.00   5΄
   9.05-9.50    10΄
10.00-10.45 10΄
4η    10.55-11.40   10΄
11.50-12.35  5΄
12.40-13.20  5΄
  7η   13.25-14.00

Αφίσες Πολιτιστικών Δρώμενων 2018-2019

Βίντεο Επιλόγου 2018-2019

Χορευτικό  2018-2019

Θεατρικό 2018-2019

Μάθημα Τεχνολογίας  / 21 Μαίου 2018

Εικόνες από τις πειραματικές δραστηριότητες των παιδιών υπό την επίβλεψη του καθηγητή του μαθήματος κ. Ηρακλή Ντούση.

Ε κ π α ι δ ε υ τ ι κ ή    Ρ ο μ π ο τ ι κ ή  /  24  Φεβρουαρίου  2018

Πανελλήνιος Διαγωνισμός  Εκπαιδευτικής Ρομποτικής

Το Σχολείο μας, όπως είναι γνωστό, οργάνωσε και λειτουργεί, τα τελευταία χρόνια, Τμήμα Ρομποτικής, με αυτόνομη, εξοπλισμένη αίθουσα διδασκαλίας και εξάσκησης.  Γι αυτό, κάθε Πέμπτη, εκτός ωρολογίου προγράμματος, παραδίδονται μαθήματα και γίνεται πρακτική εξάσκηση από την καθηγήτρια Πληροφορικής κ. Φουντουλάκη Μαρία σε όσα παιδιά απαρτίζουν το τμήμα. Η εκπαιδευτική μας μονάδα έχει  συμμετάσχει σε όλους τους περιφερειακούς και τους πανελλήνιους διαγωνισμούς με σημαντικές διακρίσεις.

Έτσι και φέτος συμμετέχει στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, ο οποίος  τελεί υπό την Αιγίδα της Α.Ε. του Προέδρου της Δημοκρατίας, κυρίου Προκόπη Παυλόπουλου.

Αύριο, λοιπόν, Κυριακή, 25 Φεβρουαρίου, η ομάδα του Σχολείου  θα λάβει μέρος στους προκριματικούς Περιφερειακούς Αγώνες, που διοργανώνει η WRO Hellas ( μιας και το Υπουργείο δεν έχει εντάξει ακόμη τη δραστηριότητα αυτή στα εκπαιδευτικά προγράμματα), στο Κλειστό Ολυμπιακό Γήπεδο Γαλατσίου

Οι μαθητές μας, και όλα τα παιδιά στην κατηγορία του Γυμνασίου, θα προσκληθούν να κατασκευάσουν γρήγορα ρομπότ που θα επιλύουν προβλήματα που σχετίζονται με το ιστορικό θέμα «Βυζαντινή Αυτοκρατορία και Επικοινωνίες (Φρυκτωρίες)».

Η αξιολόγηση του έργου κάθε ομάδας θα πραγματοποιηθεί από έγκριτη επιτροπή ειδικών επιστημόνων. Αναλυτικό χρονοδιάγραμμα, πληροφορίες για τον τελικό, κανόνες, όροι και υποχρεώσεις καθώς και πληροφορίες για τον διαγωνισμό θα αναρτώνται στον επίσημο ιστότοπο του WRO Hellas.

Ο Τελικός του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2018 θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 4 Μαρτίου 2018 στην Αθήνα, στο ίδιο χώρο.

Οι μαθητές μας, του 1ου Γυμνασίου Αγ. Ι. Ρέντη «Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης, οι οποίοι, με την καθοδήγηση της καθηγήτριας κ. Φουντουλάκη, θα συμμετάσχουν στην ομάδα  και θα διαγωνιστούν είναι:

Βακαλίδης Κωνσταντίνος

Μαμάκος Μάνος

Ραΐς Δημήτριος

Σλουμάτης Ανδρέας

Κουτσικάκης Κωνσταντίνος

Αγγέλος Παύλος

Καρυστινός Στέφανος

Τσόγκας Παναγιώτης

Λεωφορείο του Δήμου θα παραλάβει τα παιδιά, την καθηγήτρια και τον σχετικό  εξοπλισμό τους, αύριο Κυριακή, στις 09.00 έξω από το Σχολείο (από Μανδηλαρά) και θα μεταβούν στον προορισμό τους. Θα επιστρέψουν το απόγευμα, περίπου στις 17.00.

Τους ευχόμαστε καλή επιτυχία.

Ο  Δ ι ε υ θ υ ν τ ή ς

Ε υ θ ύ μ ι ο ς   Π ρ ι ό β ο λ ο ς

Μάθημα Τεχνολογίας /  Ιανουάριος 2018

Δραστηριότητες στο μάθημα της Τεχνολογίας

Στο  πλαίσιο  του μαθήματος της Τεχνολογίας, που διδάσκεται στην Γ΄ τάξη του Γυμνασίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες ασχολούνται με την ενότητα «Έρευνα και Πειραματισμός». Η έρευνα, κυρίως η πειραματική, είναι αναπόσπαστη δραστηριότητα της επιστήμης. Η ενσωμάτωση της επιστημονικής δημιουργικότητας στην έγκαιρη εκπαιδευτική εμπειρία των νέων, θα τους «οπλίσει» με δεξιότητες και πρωτοβουλίες, ώστε να πετύχουν, με το χρόνο, την μετάβαση από την επώαση καινοτόμων ιδεών στην ενεργοποίηση.

Αναμφίβολα το εκπαιδευτικό σύστημα χρειάζεται την περιέργεια και την «φανταστική» δύναμη, που προέρχεται από την πειραματική αναζήτηση, ώστε το αυριανό δημιουργικό δυναμικό της χώρας, με νέες μεθοδολογίες μάθησης, να παράξει δραστηριότητες σε όλους τους τομείς της γνώσης και της έρευνας.

Με αυτές τις σκέψεις και την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού του μαθήματος της Τεχνολογίας του Γυμνασίου μας κ. Ηρακλή Ντούση, κατά το τρέχον διδακτικό έτος πραγματοποιήθηκε μία σειρά ερευνών επίδειξης στη τάξη, που η δημοσίευσή τους στην ιστοσελίδα του κ. Ντούση, προκάλεσε το ενδιαφέρον της σχολική κοινότητας, με αποτέλεσμα να αναδημοσιευτούν στο δημοφιλέστερο εκπαιδευτικό ιστότοπο της alfavita.

Aξίζει να παρακολουθήσετε τα βίντεο των τριών ερευνών που σχετίζονται με αυτές τις δραστηριότητες. Δύο από αυτές είναι με μαθητές/τριες του Σχολείου μας και μία με μαθήτριες του  Ραλλείου Γυμνασίου Θηλέων Πειραιά, στο οποίο συμπληρώνει ωράριο ο κ. Ντούσης. Παρατίθενται οι ηλεκτρονικές διευθύνσεις και των τριών πειραματικών ερευνών :

Περισσότερο υλικό με δραστηριότητες από όλες τις τάξεις του μαθήματος της Τεχνολογίας, υπάρχουν τόσο στο κανάλι του youtube, όσο και στην ιστοσελίδα του καθηγητή του Σχολείου μας, στις παρακάτω ηλεκτρονικές διευθύνσεις:

H   Διεύθυνση του σχολείου

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δεν επιτρέπονται νέα σχόλια.

1o Γυμνάσιο Αγ. Ι. Ρέντη " Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης"

Διεύθυνση: Ν. Μανδηλαρά 14 & Φλέμινγκ, Αγ. Ι. Ρέντη, ΤΚ 18233

Τηλ. Επικοινωνίας: 210- 4822814, 210-4836206 & FAX 2104836206

Βασικές υποδομές του Σχολείου.

Κτηριακά το Σχολείο αποτελείται από το κεντρικό κτήριο, το οποίο εκτείνεται σε δύο ορόφους, 2751 μ2, (εκτός από τους διαδρόμους), την παλιότερη προέκτασή του - πτέρυγα προς την πλευρά της Νάξου, 802μ2, και τη νεότερη προσθήκη (2007) έξι αιθουσών προς την πλευρά της οδού Φλέμινγκ.

Πέρα από τις αίθουσες διδασκαλίας, το πλήθος των οποίων διαμορφώνεται σύμφωνα με το μαθητικό δυναμικό, διαθέτει επίσης:

Το Αμφιθέατρο, το οποίο διαμορφώθηκε και εγκαινιάστηκε το 2010, χωρητικότητας 230 καθημένων μαθητών-τριων

Τη Βιβλιοθήκη (του Υπουργείου)

Το Αναγνωστήριο

Το κλειστό Γυμναστήριο

2  Εργαστήρια Πληροφορικής

1  Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών.

2  Εργαστήρια Τεχνολογίας

1  Εργαστήριο  Καλλιτεχνικών

2  Αίθουσες Ένταξης

1 Αίθουσα πολυμέσων, για τη διδασκαλία μαθημάτων με εκπαιδευτικά λογισμικά